Wymiana uczniów - 08 - 12.04.2019 r.

W dniach 08.04 – 12.04.2019 grupa 10 uczniów z gminy Czermin wraz z opiekunami – paniami Beatą Staśkiewicz i Renatą Ratajczyk,nauczycielkami Zespołu Szkól w Czerminie – przebywała na corocznej wymianie uczniów z partnerskiej gminie Steinhöfel. Na miejsce grupa dotarła około godzin 13:00. Po przywitaniu i obiedzie na terenie szkoły podstawowej w Heinersdorf dzieci wraz z opiekunami udały się do miejsc zakwaterowanie – czyli do domów rodzin niemieckich.

Drugi dzień pobytu poświęcony był zwiedzaniu miejscowych zakładów produkcyjnych. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie jednego z największych na terenie gminy zakładów hodowli krów mlecznych zakończone degustacją świeżego mleka. Drugim zakładem produkcyjnym był zakład przetwórstw mięsnego. Na oczach dzieci właściciel zakładu przygotował farsz do prawdziwej niemieckiej białej kiełbasy. Dzieci następnie miały możliwość przygotowania sobie samodzielnie kiełbaski na specjalnej maszynie do nadziewania. Samodzielnie wykonane wędliny zostały usmażone na grillu. Następnie, wraz z miejscowym kołem gospodyń, przygotowano obiad.

Środa to całodzienny pobyt w stolicy Niemiec, w Berlinie. Zwiedzanie Berlina rozpoczęło się krótkim spacerem po mieście, aż do Sealife i Aquadom.

Aquadom to największe na świecie cylindryczne akwarium w woda morską. Wewnątrz cylindra znajduje się winda, podczas jazdy która można wokół, siebie podziwiać tysiące gatunków ryb.

Sealife to z kolei kompleks akwariów, którego z pewnością wielka atrakcja jest – prowadzący do wyjścia – labirynt z luster.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Berlina, mianowicie wieży telewizyjnej. Ten liczący 368 metrów wysokości obiekt jest najwyższym budynkiem w Niemczech i czwartym co do wielkości wolnostojącym obiektem w Europie. Wewnątrz kuli, na wysokości 203,8 metra nad ziemią, znajduje się punkt widokowy. I z tego punktu widokowego dzieci miały możliwość zobaczenia panoramy Berlina w całej okazałości.

Wycieczkę do Berlina zakończyły zakupy pamiątek w ogromnym centrum handlowym Alexa na słynnym Alexanderplatz.

Czwartek poświęcony był wizycie w miejscowości  Fürstenwalde. Dzieci najpierw uczestniczyły w bardzo ciekawych warsztatach zorganizowanych w miejscowej bibliotece. Ponieważ pracowano w grupach polsko – niemieckich (dziecko polskie i dziecko niemieckie) język nie okazał się wielkim problemem. Po wizycie w bibliotece przewidziano zwiedzanie katedry ewangelickiej. Zwiedzanie – niestety – nie doszło do skutku, ponieważ grupa trafiła na próbę generalną przedstawienia, w którym udział brały dzieci i dorosłe osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie i wychowawcy. Próba związana była z corocznym świętem, które akurat miało być obchodzone po południu. Polsko – niemiecka grupa miała możliwość przyjrzenia się kilka minut tej próbie. Można było podziwiać wspaniałą pracę wszystkich osób zaangażowanych w powstanie przedstawienia: aktorów, reżyserów, scenografów, chóru i muzyków. Na szczególną uwagę zasługiwały wspaniałe  bardzo pomysłowe dekoracje.

Po wspaniałych przeżyciach duchowych i estetycznych grupę czekał około półgodzinny spacer przez Fürstenwalde na miejscową pływalnię „Schwapp”, W przerwie pomiędzy wodnymi szaleństwami grupa zjadła pyszny obiad. Po powrocie do Heinersdorf po południu miało miejsce wspólne spotkanie dzieci polskich i niemieckich oraz rodzin goszczących i nauczycieli. Podczas spotkania dzieci miały możliwość rozegrania meczu piłki nożnej. Chętni uczestniczyli także w zabawach i tańcach integracyjnych. Niezawodne koło gospodyń pomogło w przygotowaniu wspólnej kolacji złożonej z miejscowych specjałów przygotowanych częściowo przez niemieckie mamy.

Piątek był ostatnim dniem wymiany. W ostatnim dniu tradycyjnie odbyły się zajęcia na terenie szkoły. Polskie dzieci miały możliwość aktywnego uczestniczenia w  lekcjach m.in. samodzielnie wykonywały doświadczenia omawiające budowę jajka kurzego czy też właściwości skorupki. Dzieci obejrzały też fragment lekcji muzyki, na której uczniowie niemieccy uczyli się piosenki związanej z nadchodzącymi świętami Wielkanocnymi.

Najciekawsze okazały się zajęcia z techniki, podczas których dzieci samodzielnie wykonywały zajączki z materiału. Swoje dzieła można było zabrać na pamiątkę.

Po pełnym wrażeń przedpołudniu wszyscy udali się na obiad. Po obiedzie, podsumowaniu pobytu oraz pożegnaniu grupa polska zmęczona, ale również bardzo zadowolona i pełna wrażeń  udała się w drogę powrotną.

Sprawozdanie napisała p. Renata Ratajczyk.