Rok szkolny 2010/2011

W dniach 4 – 15 lipca 2011 roku w Czerminie odbyły się kolejne (już 14) półkolonie zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci im. Jana Pawła II działające przy Zespole Szkół w Czerminie. W półkoloniach uczestniczyło blisko 60 uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej. Program był jak zwykle bardzo bogaty. Oprócz zajęć sportowych, plastycznych oraz informatycznych na terenie szkoły, odbyły się także liczne wyjazdy. I tak dwukrotnie można było doskonalić swoje umiejętności pływackie w Aquaparku w Jarocinie. Po intensywnych półtoragodzinnych  zajęciach  konieczna okazała się wizyta   w jarocińskim Mc’Donaldzie. Program półkolonii obejmował również wizytę w kaliskim kinie na filmie animowanym pt. „Auta2”. Wizytę w Kaliszu zakończyło wspólne zdjęcie pod pomnikiem Jana Pawła II oraz lody. Najdłuższa wycieczka odbyła się do Poznania, gdzie w Palmiarni, w otoczeniu roślin tropikalnych, można było spróbować brązowego cukru, cynamonu, czy daktyli. Kolejnym punktem dnia była wizyta w nowym ZOO na Malcie. Można było obejrzeć  Minizoo, w którym znajdują się młode  zwierzątka. Największą atrakcją okazała się przejażdżka kolejką do słoniarni, gdzie na wybiegu znajdowały się cztery  słonie.  Po posiłku czas było wyruszyć w drogę powrotną do autokaru, odwiedzając po drodze min. motylarnię, wybiegi z żyrafami, antylopami, tapirem i aguti, ptakami oraz tygrysy, które niestety zamiast zaprezentować się w całej okazałości, spały w cieniu drzew.  Nie można było także pominąć sklepu z pamiątkami. Oprócz dalszych wycieczek odbyły się także dwie po okolicy. Pierwsza z nich miała miejsce do Zespołu Szkół w Broniszewicach, gdzie w tym samym czasie odbywały się półkolonie zorganizowane przez tamtejsze stowarzyszenie „Promyk”. W tym dniu odbyły się wspólne zajęcia z  półkolonistami broniszewickimi. Do dyspozycji dzieci była sala sportowa, boisko, plac zabaw oraz sala komputerowa. Urozmaiceniem i jednocześnie dużą atrakcją był pokaz zorganizowany przez broniszewicką  jednostkę OSP. Strażacy zaprezentowali wóz strażacki, gaszenie pożaru, jedną z najdłuższych drabin w powiecie pleszewskim, zestaw ratunkowy itp. Na zakończenie zajęć wszyscy mieli możliwość posilenia się wspaniałą grochówka przygotowaną przez szkolne kucharki. Kolejną „okoliczną” wycieczką była wizyta na kręgielni w Pleszewie, gdzie rozegrany został turniej pomiędzy klasami. Najwięcej punktów uzyskali przedstawiciele klasy IV. Ostatni dzień półkolonii dzieci spędziły w szkole na zajęciach sportowych, plastycznych i informatycznych. Półkolonie zakończył pyszny uroczysty obiad. Po raz kolejny półkolonie okazały się wielkim sukcesem. Zapewniły dzieciom aktywne spędzanie wolnego czasu oraz zaoferowały wiele atrakcji. O potrzebie organizowania takich zajęć może świadczyć fakt, że z roku na rok można zaobserwować coraz większą liczbę chętnych. Oczywiście półkolonie nie mogłyby się odbyć, gdyby nie opiekunowie – wolontariusze w osobach Mariusza Mańczaka ( przewodniczącego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci), Sylwii Mańczak, Renaty Ratajczyk, Wiesławy Orszulak, Karoliny Żurawskiej, Ewy Durskiej i Beaty Staśkiewicz. Półkolonie zorganizowano przy wsparciu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Gminy Czermin, Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Czerminie oraz indywidualnych sponsorów.