Zespół Szkół Czermin

Zespół Szkół Czermin

63-304 Czermin

Czermin 2B

Hymn Szkoły

"Marsz Lotników" (rok powstania: 1930)

tekst: Aleksandra Agnieszka Zasuszanka

muzyka: Stanisław Latwis


Marsz lotników, znany również pt. Lotnik skrzydlaty władca świata, został napisany w latach międzywojennych. Autorką słów była Aleksandra Agnieszka Zasuszanka (po mężu Dobrowolska). Tekst Marsza lotników napisała w 1930 r. do melodii opracowanej przez por. pilota Stanisława Latwisa, a pochodzącej z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej. Pierwsze dwa wydania Marsza lotników ukazały się (prawdopodobnie w latach 1931–1932) nakładem prywatnej firmy B. Wierzbickiego w Warszawie. Pieśń harmonizował Feliks Rybicki. Następnie wydano płytę nakładem firmy „Syrena-Electro” (z towarzyszeniem orkiestry Syrena-Rekord śpiewał  Chór Juranda) oraz kolejne wydania nut nakładem Księgarni Wydawniczej Arcta. 15 października 1937 r., w czasie uroczystości związanych z X-leciem Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie, Marsz lotników odegrany został po raz pierwszy, jako oficjalny Marsz Polskiego Lotnictwa. W czasie powstania warszawskiego w 1944 r. żołnierz zgrupowania Armii Krajowej „Żaglowiec” na Żoliborzu, pchor. „Zbyszek” – Bronisław Lewandowski dorobił do fragmentu melodii tej pieśni słowa powstańczego Marsza Żoliborza. Po II wojnie tekst Marsza lotników lub jego fragmenty drukowano wielokrotnie w kraju i za granicą, że przypomnę tylko: Pilot gwiaździstego znaku (Awir 1947 i 1948 oraz Warszawa 1962 i 1970), Od Ikara do Gagarina (Warszawa 1961), Żołnierska rzecz (Warszawa 1965), Kosynierzy Warszawy (Londyn 1968) i antologia  Poeci żołnierzom (Warszawa 1970). Melodię Marsza utrwalono również na płycie „Muza”

 

Źródło: http://www.bibliotekapiosenki.pl/Marsz_Lotnikow_(Lotnik_skrzydlaty_wladca_)


 

 

Aleksandra Agnieszka Zasuszanka

 

( ur. 7 grudnia 1906 w Książu Wielkim powiat miechowski; zm. 14 stycznia 1989 w Kielcach)

 

Autorka tekstów. Uczęszczała do Gimnazjum im. Królowej Kingi w Kielcach. Po studiach polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim objęła posadę nauczycielki w II Liceum Miejskim im. Jana Kochanowskiego w Warszawie. Pracowała tam w latach 1932–1939. Była entuzjastką lotnictwa, organizowała w Warszawie szkolne koła LOPP, drukowała artykuły z historii lotnictwa i szybownictwa na łamach gazet warszawskich i kieleckich (m. in. w „Programie VI Krajowych Zawodów Szybowcowych” w 1938 r. artykuł pt. Bilet wizytowy Kielc i ich nadzieje). Ponadto współpracowała z radiem, była korektorem literackim księgi pamiątkowej Ku czci poległych lotników, wydanej w 1933 r. z okazji odsłonięcia pomnika „Lotnika” w Warszawie, wreszcie pisała wiersze sygnowane początkowo pseudonimem „Agnez” W 1934 r. napisała tekst Marsza Lotników. W czasie wojny trafiła do Francji i Anglii. Pełniła tam funkcję korespondenta (pisała życiorysy polskich lotników biorących udział w bitwie o Londyn), następnie pracowała w Wydawnictwie Książek Szkolnych dla młodzieży polskiej przebywającej za granicą i wykładała język polski w Szkole Morskiej, kierowanej przez kapitana żeglugi wielkiej Karola Olgierda Borchardta. Wykładała astronawigację w gdyńskiej Szkole Rybołówstwa Morskiego. Była autorem popularnych książek marynistycznych Znaczy kapitan i Krążownik spod Somosierry. Aleksandra Zasuszanka została również matką chrzestną sztandaru polskich lotników, który poprzez kordony graniczne dotarł z okupowanego kraju na Wyspy Brytyjskie. Po wojnie osiadła na stałe w Kielcach. Pracowała jako kustosz w tamtejszym Muzeum Narodowym w latach 1949–1971. Jej zasługą jest zorganizowanie trzech muzeów literackich: Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Poza tym, jako opiekunka działu etnograficznego (do roku 1957), całe lata gromadziła ginące już relikty kultury ludowej. M. in. we wsi Bieliny, w zabytkowej chacie z 1794 r., urządziła punkt etnograficzny.

Źródło: http://www.bibliotekapiosenki.pl/Zasuszanka_Aleksandra_Agnieszka

Stanisław Latwis


(ur. 1905 w Kołyszkach; zm. 12 maja 1935 w Dęblinie)

 

Żołnierz, instruktor lotnictwa, kompozytor. Do gimnazjum uczęszczał w Witebsku. Marzył o lotnictwie, lecz komisja rekrutacyjna nie przyjęła jego kandydatury. Podjął więc studia na Uniwersytecie Wileńskim, jednak szybko przeniósł się do Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie. Na przełomie lat 1927/1928 został słuchaczem Oficerskiej Szkoły Inżynierii w Warszawie. Od 1927 r. studiował również inżynierię wojskową na Politechnice Warszawskiej. W 1930 r. otrzymał skierowanie do 111 Eskadry Samolotów Myśliwskich w 1 Pułku na Okęciu. Następnie pracował jako instruktor w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie. Uczestniczył w międzynarodowych zawodach lotniczych (Challenge), organizowanych przez Polskę. W 1934 r. skomponował melodię Marsza Lotników, opartą na Marszu Kosynierów z Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r. Utwór został zaprezentowany w Polskim Radiu 22 lipca 1934 r. i był początkowo marszem 111 Eskadry Myśliwskiej. W dziesięciolecie istnienia Centrum Wyszkolenia w Dęblinie Dowództwo Lotnictwa Rzeczypospolitej Polskiej uznało ten utwór za oficjalny marsz polskiego lotnictwa (15 października 1937 r.). Zginął w czasie lotu instruktażowego wraz z jednym z elewów CWOL. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Źródło : http://www.bibliotekapiosenki.pl/Latwis_Stanislaw

 


"Marsz lotników"

 

Lotnik, skrzydlaty władca

Świata bez granic ze śmierci drwi,

I w twarz się życiu głośno śmieje.

Drogę do nieba skraca.

Przestrzeń ma za nic,

Smutki mu z czoła pęd zwieje.

 

Jak równo silnik gra,

Jak śmiało śmigło tnie!

Już ginie pośród chmur najśmielszych

Orłów niebotyczny ślad!

Nie straszny mrok i mgła,

Nie straszny wiatr, co dmie,

Jesteśmy od Ikara mędrsi

O tysiące lat.

 

A jeśli z nas

Ktoś legnie wśród szaleńczych jazd,

Czerwieńszy będzie kwadrat,

Nasz lotniczy znak.

Znów pełny gaz!

Bo cóż, że spadła któraś z gwiazd,

Gdy cała wnet eskadra

Pomknie na szlak!

 

Zawrót, korkociąg śmiały,

Silnika wycie

1 wyrównanie,

Aż się zgięły kwiaty jasne.

Krąg ziemi oszalały

Ginie w błękicie,

Pięć części świata za ciasne!

 

Leć w górę znaku nasz!

Nie trzeba wcale słów,

Skrzydlaty klucz do sławy drzwi odmyka,

Orła mamy hart.

My Polski czujna straż,

Husarii dawnej huf,

Nie ścichnie nigdy w dali głos silnika!

Hej, na start!Marsz lotnikóww wykonaniu  Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
Film wykorzystany na stronie pochodzi z portalu internetowego www.youtube.com   


Nie jest znane nazwisko autora ww. filmiku.

Dla porządku podajemy iż filmik do "Marsza lotników"  znajduje się na koncie użytkownika  UtulipeU   


Wersja instrumentalna "Marsza lotników"