Hymn Szkoły
"Marsz Lotników" (rok powstania: 1930)
tekst: Aleksandra Agnieszka Zasuszanka
muzyka: Stanisław Latwis
Marsz lotników, znany również pt. Lotnik skrzydlaty władca świata, został napisany w latach międzywojennych. Autorką słów była Aleksandra Agnieszka Zasuszanka (po mężu Dobrowolska). Tekst Marsza lotników napisała w 1930 r. do melodii opracowanej przez por. pilota Stanisława Latwisa, a pochodzącej z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej. Pierwsze dwa wydania Marsza lotników ukazały się (prawdopodobnie w latach 1931–1932) nakładem prywatnej firmy B. Wierzbickiego w Warszawie. Pieśń harmonizował Feliks Rybicki. Następnie wydano płytę nakładem firmy „Syrena-Electro” (z towarzyszeniem orkiestry Syrena-Rekord śpiewał Chór Juranda) oraz kolejne wydania nut nakładem Księgarni Wydawniczej Arcta. 15 października 1937 r., w czasie uroczystości związanych z X-leciem Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie, Marsz lotników odegrany został po raz pierwszy, jako oficjalny Marsz Polskiego Lotnictwa. W czasie powstania warszawskiego w 1944 r. żołnierz zgrupowania Armii Krajowej „Żaglowiec” na Żoliborzu, pchor. „Zbyszek” – Bronisław Lewandowski dorobił do fragmentu melodii tej pieśni słowa powstańczego Marsza Żoliborza. Po II wojnie tekst Marsza lotników lub jego fragmenty drukowano wielokrotnie w kraju i za granicą, że przypomnę tylko: Pilot gwiaździstego znaku (Awir 1947 i 1948 oraz Warszawa 1962 i 1970), Od Ikara do Gagarina (Warszawa 1961), Żołnierska rzecz (Warszawa 1965), Kosynierzy Warszawy (Londyn 1968) i antologia Poeci żołnierzom (Warszawa 1970). Melodię Marsza utrwalono również na płycie „Muza”
Źródło: http://www.bibliotekapiosenki.pl/Marsz_Lotnikow_(Lotnik_skrzydlaty_wladca_)
Aleksandra Agnieszka Zasuszanka
( ur. 7 grudnia 1906 w Książu Wielkim powiat miechowski; zm. 14 stycznia 1989 w Kielcach)
Autorka tekstów. Uczęszczała do Gimnazjum im. Królowej Kingi w Kielcach. Po studiach polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim objęła posadę nauczycielki w II Liceum Miejskim im. Jana Kochanowskiego w Warszawie. Pracowała tam w latach 1932–1939. Była entuzjastką lotnictwa, organizowała w Warszawie szkolne koła LOPP, drukowała artykuły z historii lotnictwa i szybownictwa na łamach gazet warszawskich i kieleckich (m. in. w „Programie VI Krajowych Zawodów Szybowcowych” w 1938 r. artykuł pt. Bilet wizytowy Kielc i ich nadzieje). Ponadto współpracowała z radiem, była korektorem literackim księgi pamiątkowej Ku czci poległych lotników, wydanej w 1933 r. z okazji odsłonięcia pomnika „Lotnika” w Warszawie, wreszcie pisała wiersze sygnowane początkowo pseudonimem „Agnez” W 1934 r. napisała tekst Marsza Lotników. W czasie wojny trafiła do Francji i Anglii. Pełniła tam funkcję korespondenta (pisała życiorysy polskich lotników biorących udział w bitwie o Londyn), następnie pracowała w Wydawnictwie Książek Szkolnych dla młodzieży polskiej przebywającej za granicą i wykładała język polski w Szkole Morskiej, kierowanej przez kapitana żeglugi wielkiej Karola Olgierda Borchardta. Wykładała astronawigację w gdyńskiej Szkole Rybołówstwa Morskiego. Była autorem popularnych książek marynistycznych Znaczy kapitan i Krążownik spod Somosierry. Aleksandra Zasuszanka została również matką chrzestną sztandaru polskich lotników, który poprzez kordony graniczne dotarł z okupowanego kraju na Wyspy Brytyjskie. Po wojnie osiadła na stałe w Kielcach. Pracowała jako kustosz w tamtejszym Muzeum Narodowym w latach 1949–1971. Jej zasługą jest zorganizowanie trzech muzeów literackich: Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Poza tym, jako opiekunka działu etnograficznego (do roku 1957), całe lata gromadziła ginące już relikty kultury ludowej. M. in. we wsi Bieliny, w zabytkowej chacie z 1794 r., urządziła punkt etnograficzny.
Źródło: http://www.bibliotekapiosenki.pl/Zasuszanka_Aleksandra_Agnieszka
(ur. 1905 w Kołyszkach; zm. 12 maja 1935 w Dęblinie)
Żołnierz, instruktor lotnictwa, kompozytor. Do gimnazjum uczęszczał w Witebsku. Marzył o lotnictwie, lecz komisja rekrutacyjna nie przyjęła jego kandydatury. Podjął więc studia na Uniwersytecie Wileńskim, jednak szybko przeniósł się do Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie. Na przełomie lat 1927/1928 został słuchaczem Oficerskiej Szkoły Inżynierii w Warszawie. Od 1927 r. studiował również inżynierię wojskową na Politechnice Warszawskiej. W 1930 r. otrzymał skierowanie do 111 Eskadry Samolotów Myśliwskich w 1 Pułku na Okęciu. Następnie pracował jako instruktor w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie. Uczestniczył w międzynarodowych zawodach lotniczych (Challenge), organizowanych przez Polskę. W 1934 r. skomponował melodię Marsza Lotników, opartą na Marszu Kosynierów z Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r. Utwór został zaprezentowany w Polskim Radiu 22 lipca 1934 r. i był początkowo marszem 111 Eskadry Myśliwskiej. W dziesięciolecie istnienia Centrum Wyszkolenia w Dęblinie Dowództwo Lotnictwa Rzeczypospolitej Polskiej uznało ten utwór za oficjalny marsz polskiego lotnictwa (15 października 1937 r.). Zginął w czasie lotu instruktażowego wraz z jednym z elewów CWOL. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Źródło : http://www.bibliotekapiosenki.pl/Latwis_Stanislaw
Lotnik, skrzydlaty władca
Świata bez granic ze śmierci drwi,
I w twarz się życiu głośno śmieje.
Drogę do nieba skraca.
Przestrzeń ma za nic,
Smutki mu z czoła pęd zwieje.
Jak równo silnik gra,
Jak śmiało śmigło tnie!
Już ginie pośród chmur najśmielszych
Orłów niebotyczny ślad!
Nie straszny mrok i mgła,
Nie straszny wiatr, co dmie,
Jesteśmy od Ikara mędrsi
O tysiące lat.
A jeśli z nas
Ktoś legnie wśród szaleńczych jazd,
Czerwieńszy będzie kwadrat,
Nasz lotniczy znak.
Znów pełny gaz!
Bo cóż, że spadła któraś z gwiazd,
Gdy cała wnet eskadra
Pomknie na szlak!
Zawrót, korkociąg śmiały,
Silnika wycie
1 wyrównanie,
Aż się zgięły kwiaty jasne.
Krąg ziemi oszalały
Ginie w błękicie,
Pięć części świata za ciasne!
Leć w górę znaku nasz!
Nie trzeba wcale słów,
Skrzydlaty klucz do sławy drzwi odmyka,
Orła mamy hart.
My Polski czujna straż,
Husarii dawnej huf,
Nie ścichnie nigdy w dali głos silnika!
Hej, na start!
Marsz lotnikóww wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
Film wykorzystany na stronie pochodzi z portalu internetowego www.youtube.com
Nie jest znane nazwisko autora ww. filmiku.
Dla porządku podajemy iż filmik do "Marsza lotników" znajduje się na koncie użytkownika UtulipeU
Wersja instrumentalna "Marsza lotników"