Historia Szkoły
HISTORIA SZKOŁY W CZERMINIE
Władze Pruskie, zdając sobie sprawę z wychowawczej roli szkoły, od 1817 roku robiły wszystko, by przejąć całkowitą kontrolę nad szkołami. Różnymi rozporządzeniami próbowały narzucić styl uczenia i wychowania obcy Polakom. Wiadomo, na podstawie zarządzania z 27.10.1873 r., że językiem wykładowym wszystkich przedmiotów, był język niemiecki, tylko religii i śpiewu kościelnego można było nauczać w języku polskim, aż do czasu zniesienia tego uprawnienia w 1890 roku; od roku 1900 nie wolno było uczyć w szkole inaczej, jak tylko w języku niemieckim, jednak kontrola Proboszcza w pewnym stopniu hamowała ten wpływ germanizacji, ale nie do końca. W tej sytuacji zerwaniu ulegała więź pomiędzy życiem rodzinnym, a życiem szkolnym.
W tym czasie w parafii Czermin istniało kilka szkół elementarnych: w Czerminie, Strzydzewie, Skrzypni i Pieruszycach. Ze względu na położenie, dzieci z Kurcewa uczyły się zapewne w Czerminie. Sprawozdanie za rok szkolny 1897/98 podaje, że szkoła ta była dwuklasowa z trzema oddziałami i dwoma nauczycielami (Polak i Niemiec), a uczniów było 136. W szkole najwięcej czasu przeznaczano na nauczanie języka niemieckiego, religii i rachunków.
Początki funkcjonowania szkoły ustalono na 1887rok.Pierwszym dokumentem dotyczącym jej działalności, do którego udało się dotrzeć naszym uczniom, jest świadectwo szkolne z 1931 roku. W archiwum szkolnym została odkryta kronika szkolna z 1945 roku. Z wywiadów przeprowadzanych z najstarszymi mieszkańcami udało nam się ustalić, że szkoła mieściła się w różnych budynkach między innymi w zabytkowym budynku obecnej poczty. Szkoła Podstawowa w Czerminie do dnia 20 czerwca 1997 roku zajęcia dydaktyczno – wychowawcze prowadziła w dwóch bardzo starych, ciasnych budynkach oddalonych od siebie w granicach stu metrów.
W budynku nr 1 było 5 ciasnych izb lekcyjnych, które zajmowały dzieci klas IV – VIII. Był również sekretariat, a w nim biblioteka, mały pokoik dyrektora oraz ciasny pokój nauczycielski. W oddalonym budynku nr 2 były 3 sale lekcyjne, w tym jedna mała i niska, wygospodarowana ze strychu. Mieściło się w tym budynku przedszkole, oraz na drugiej połowie strychu mała i niska sala zerówki, która przy niżu demograficznym dzieci została później przeniesiona do sali przedszkola, a z maleńkiej sali zrobiono pokój nauczycielski. Sale lekcyjne w tym budynku zajmowały dzieci klas I –III. Sale w obydwu szkołach były małe i ciasne, i nie odpowiadały wymogom sanitarnym.
W roku 1995, po przejściu szkół pod zarząd władz samorządu terytorialnego, poczyniono starania o budowę nowej Szkoły Podstawowej w Czerminie, która zlokalizowana została w nowym miejscu, przy trasie Czermin – Pleszew. Nowa szkoła została oddana do użytku równo w sto dziesiątą rocznicę powstania w Czerminie pierwszej szkoły. Uroczyste otwarcie roku szkolnego odbyło się 5 września 1997r. o godzinie dziesiątej przemarszem ze starego budynku do nowej szkoły. Na czele pochodu maszerowali żołnierze 16 Batalionu Budowy Lotnisk stacjonującego w Jarocinie i orkiestra Centrum Szkolenia Inżynieryjno – Lotniczego z Oleśnicy. Następnie szli uczniowie, nauczyciele i dyrektor szkoły – Dariusz Pańczak. Przed gmachem szkolnym zgromadzili się mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście. Przed pawilonem szkolnym stanęły dwa maszty. Na jednym powiewała biało – czerwona flaga narodowa, na drugim poczet sztandarowy 16. Batalionu Budowy Lotnisk w Jarocinie wzniósł w górę biało – czerwoną szachownicę, będącą od dziesięcioleci symbolem polskich wojsk lotniczych. Tak oto spełniono uchwałę Rady Gminy Czermin, która po wcześniejszym zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej szkoły, nadała Szkole Podstawowej w Czerminie imię Lotników Polskich.
Od 1 września 2007 roku szkoła zaczęła funkcjonować jako zespół szkół w skład, którego oprócz przedszkola i Szkoły Podstawowej weszło również gimnazjum. Budynek szkolny ma charakter pawilonowy. Jest bardzo funkcjonalny. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na parterze, co gwarantuje bezpieczeństwo dzieci. Budynek składa się z dwóch segmentów. Pierwszy segment stanowi część administracyjną,
a drugi – część dydaktyczną. Łącznikiem między tymi częściami jest długi korytarz z szatniami. W części administracyjnej znajduje się sekretariat szkoły, gabinet dyrektora, kuchnia, stołówka oraz przedszkole. Przedszkole zajmuje trzy sale, są to ładne i kolorowe pomieszczenia. Obok znajdują się szatnie i toalety dla najmłodszych. W kuchni przygotowywane są obiady dla uczniów oraz przedszkolaków. W stołówce obok obiadów dzieci klas młodszych jedzą śniadania. W tej części znajduje się również gabinet medycyny szkolnej.
W części dydaktycznej znajduje się 9 klasopracowni. Posiadamy też pracownię komputerową ze stałym dostępem do Internetu. Wzdłuż szkoły biegnie szeroki hol, na którym uczniowie przebywają podczas przerw. Posiadamy również bibliotekę, w której znajduje się 1 125 woluminów oraz sklepik uczniowski. Nasza szkoła posiada też salę gimnastyczną, która jest dobrze wyposażona w sprzęt sportowy.
Z archiwum szkolnego udało nam się ustalić następujące nazwiska dyrektorów czermińskiej szkoły:
1945 – 1967 – dyrektor p. Pieczyński,
1967 – 1973 – dyrektor p. Roman Kasprzak,
1973 – 1976 – dyrektor p. Zbigniew Raczyński,
1976 – 1981 – dyrektor p. Mieczysław Skrzypczak,
1981 – 1984 – dyrektor p. Alicja Kubisz,
1984 – 1989 – dyrektor p. Ryszard Pańczak,
1989 – 2006 – dyrektor p. Dariusz Pańczak, magister historii, który po krótkiej chorobie zmarł w wieku 44 lat,
2006 - 2007 - funkcję zastępcy dyrektora, organ prowadzący do chwili wyboru nowego dyrektora powierzył pani Jadwidze Borowskiej.
1.09. 2007 - stanowisko dyrektora Zespołu Szkół w Czerminie objął pan Krzysztof Orszulak.