Zespół Szkół Czermin

Zespół Szkół Czermin

63-304 Czermin

Czermin 2B

Historia skrzydłami pisana

Szkoła nosi imię Lotników Polskich Walczących na Frontach II Wojny Światowej. Ma już sztandar ufundowany z okazji 10 - lecia utworzenia placówki, dlatego tez narodził się pomysł, by patronów uhonorowac w inny sposób. Po dyskusjach władze gminy Czermin, dyrekcja szkoły i rodzice uczniów doszli do wniosku, że przed placówką stanie pomnik. Samolot ma utrwalić pamięć i rozwijać zainteresowania uczniów szkoły,którym patronują piloci.


Sam samolot nie pochodzi  z czasów II wojny światowej. Jest zdecydowanie młodszy, ale będzie przypominał o przeszłości naszego kraju i taki pomnik też pozwoli nam stworzyć dodatkowy program nauki historii - mówi Sławomir Spychaj, wójt gminy Czermin.

      

W ten sposób chcemy też nawiązać do wydarzeń, które w czasie II wojny światowej miały miejsce na terenie naszej gminy. Działał tu oddział Armii Krajowej  i w 1943 roku, w nocy z 15 na 16 października, miał miejsce zrzut broni dla żołnierzy. Pistolety zostały ukryte w kościele w Wieczynie. Odnaleziono je w latach 80 - tych. Mamy spisaną historię Armii Krajowej w Czerminie. Zrobił to obecnie 88 - letni Leszek Adamkiewicz.Chcemy, by to wszystko stworzyło pewną całość.


Stworzenie pomnika było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.  Gmina Czermin stworzyła projekt:  "Historia skrzydłami pisana" i sięgnęła po środki w ramach programu "Pięknieje wielkopolska wieś".

Nauczyciele z Zespołu Szkół w Czerminie będą przypominać uczniom historię patrona oraz przybliżać losy samej gminy w latach 1939 - 1945.


Do tej pory wszystko to, co robiliśmy nie było skierowane do najmłodszych. Nadanie imienia i sztandar to jedno. Teraz dostaną pomnik, który stanie się symbolem szkoły, będzie jej odbiciem. Stanie się też pewnie atrakcją dla dzieciaków- mówi Krzysztof Orszulak, dyrektor Zespołu Szkół w Czerminie.