Zespół Szkół Czermin

Zespół Szkół Czermin

63-304 Czermin

Czermin 2B

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1467703
    • Do końca roku: 278 dni
    • Do wakacji: 85 dni
  • Kontakt

    Telefon: (62) 741-61-20

  • Kartka z kalendarza

IV dzień półkolonii, czwartek, 05.07.2018 r.

     W czwartek, tj. 05.07.2018 r. grupa półkolonistów udała się do Poznania. Jedna grupa zwiedziła poznańskie lotnisko "Ławicę", a druga grupa udała się do Starego Browaru na film pt. "Wyszczekani".   

 Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego  to  międzynarodowy port lotniczy, jedno z najstarszych lotnisk w Polsce, położone 7 km na zachód od centrum Poznania, przy trasie na Berlin i Buk. W 2005 zainicjowano działania mające na celu nadanie portowi imienia Henryka Wieniawskiego – wybitnego polskiego skrzypka, kompozytora i pedagoga. Imię nadano 29 października 2006 – w dniu finału XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Uczestnicy mieli dzisiaj doskonałą okazję, aby zwiedzić poznańskie lotnisko, a także wyjątkową możliwość spotkania z jego pracownikami. Zwiedzanie zaczęliśmy od terminalu pasażerskiego w części ogólnodostępnej wraz z antresolą, tam zrobilismy  pamiątkowe zdjęcie przy pylonie z wizerunkiem Patrona lotniska. Następnie przeszliśmy „ścieżkę pasażera”, czyli wydanie okazjonalnych „kart pokładowych” przy stanowiskach check-in, zapoznanie się z zasadami obowiązującymi w trakcie kontroli bezpieczeństwa, przejście przez kontrolę bezpieczeństwa do hali odlotów (no, niestety niektórzy musieli przechodzić przez bramkę dwa razy, nawet ściągali buty). Dalej zwiedziliśmy halę odlotów oraz salon Business Executive Lounge, przeszliśmy do hali przylotów (hala odbioru bagażu), do części zastrzeżonej, gdzie mieliśmy prezentację z udziałem grupy pirotechnicznej Służby Granicznej. Na koniec udaliśmy się na taras widokowy, gdzie mogliśmy zobaczyć samoloty.

   Natomiast druga grupa w tym czasie obejrzała film familijny pt. "Wyszczekani". To szalona komedia. Max, nieco burkliwy rottweiler pracujący w oddziale K9 NYPD (specjalne oddziały policyjne w USA, składające się z przewodników i ich psów), nieświadomie wplątuje agenta federalnego Franka Mosley’a w operację złapania na gorącym uczynku przemytników małej pandy o imieniu Ling-Li. Przejęcie pandy ma mieć miejsce podczas słynnej imprezy w Las Vegas, gdzie odbywa się coroczna wystawa psów. Prestiżowy konkurs gromadzi bogaczy, a psi finalista wart jest miliony dolarów.

Frank, by wziąć udział w imprezie, a więc uzyskać możliwość przeniknięcia do środowiska, musi stanąć do konkursu. Naturalnie, z psem. Dla Maxa, psa policyjnego, to nie lada wyzwanie. Nie pomaga fakt, że Max uważa Franka za nieudacznika. Wie, że obaj nie pasują do pełnego przepychu świata glamour.

 Następnie spotkalismy sie na Starym Rynku, gdzie mogliśmy zobaczyć "trykające się koziołki", również tutaj dzieci miały czas na posiłek. Na Starym Rynku w budynku Odwachu mieści się Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919, do ktorego się udaliśmy. Muzeum dokumentuje wybuch i przebieg Powstania Wielkopolskiego. Przedstawia  dzieje ruchu niepodległościowego Wielkopolski od pierwszej połowy XIX wieku do końca dwudziestolecia międzywojennego. Zbiory obejmują fotografie, rysunki, malarstwo, rzeźby, dokumenty, umundurowanie, militaria, sztandary i odznaczenia. Zbiory udostępniono dla zwiedzających 18 grudnia 2001 r. Muzeum jest nowoczesną i atrakcyjną dla widza formą przekazu historycznego i muzealnego o Powstaniu Wielkopolskim. Wystawę uzupełniają liczne multimedia. Uczniowie mieli możliwość założenia munduru czy trzymania broni. Możemy tam zobaczyć bardzo dużo pamiątek po powstańcach. Są tam pokazane mundury, sztandary, broń i inny sprzęt wojskowy. Są także liczne mapy i plansze ukazujące miejsca i szczegóły walk powstańców . Cała ekspozycja pokazuje Powstanie Wielkopolskie w sposób naturalistyczny. Są tam odtworzone miejsca i sytuacje - z użyciem oryginalnych eksponatów historycznych. Mamy wrażenie, że uczestniczymy w tamtych wydarzeniach. 

 Pełni wrażeń wróciliśmy do swoich domów. Opiekunami byli: p. Mariusz Mańczak, p. Karolina Żurawska, p. Wiesława Orszulak, p. Renata Ratajczyk i p. Barbara Ratajczyk.