Wyjazd do Orientarium w Łodzi - 07.07.2022 r.

Półkolonie dla dzieci ukraińskich i polskich ze Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich  zostały zorganizowane w ramach projektu             ,,Integracyjne wakacje - інтегративний відпочинок – 2022” i sfinansowane przez Urząd Gminy w Czerminie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci im. Jana Pawła II działające przy szkole, które od 1998 roku  w każde wakacje  wspiera wypoczynek uczniów. Programem zostało objęte 80 dzieci. Celem półkolonii była integracja dzieci społeczności polskiej i ukraińskiej z różnych grup wiekowych oraz przede wszystkim wywołanie uśmiechu na ich twarzach i zapewnienie dobrej zabawy w czasie pobytu w łódzkim orientarium. Podczas wycieczek opiekę nad dziećmi sprawowali nauczyciele i wychowawcy: Paweł Kaczmarek, Mariusz Mańczak, Marta Larek, Aleksandra Tama, Karolina Żurawska, Wiesława Orszulak, Sylwia Mańczak, Agnieszka Nowaczyk, Magdalena Michalska, Joanna Mikołajczak – Jagiołka, Renata Ratajczyk. Zarząd stowarzyszenia dziękuje wszystkim za poświęcenie swojego czasu urlopowego w celu zapewnienia bezpiecznych wyjazdów naszych podopiecznych.

Po trudzie i wysiłku włożonym w naukę w ciągu roku szkolnego przyszedł czas na zasłużone wakacje i wypoczynek. W tym roku postanowiono zorganizować dwie atrakcyjne wycieczki, aby dzieci poznały smak dłuższych podróży, uroki dużego miasta, a przede wszystkim życie zwierząt w różnych strefach klimatycznych.

Wycieczki skrywały dnie pełne aktywnych działań. Chociaż żar lał się z nieba i niespodziewanie ochładzał deszczowy kapuśniaczek, dzieci pełne werwy podejmowały kolejne wyzwania. Najpierw musiały znieść trud długiej podróży autokarowej, a potem spacery po Zoo w Łodzi, gdzie został udostępniony dla zwiedzających najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo Wschodniej. Na terenie ogrodu  mogły skorzystać z wielu atrakcji – parku linowego, mini zoo, placów zabaw oraz interaktywnych zabawek. Najbardziej przykuwały uwagę majestatyczne słonie, spokojne, ale groźne krokodyle i wspaniali mieszkańcy oceanów, którzy płynęli jakby obok dzieci. Żyrafy paradowały niczym modelki na wybiegu, a lwy schowały się tak, że tylko sprytne oko półkolonistów mogło je zobaczyć.

Na koniec spaceru przypadł czas na posiłek w restauracji o wdzięcznej nazwie,, Pora karmienia”. Smaczną porcję obiadu zafundowano ze środków stowarzyszenia. Dodatkową atrakcją był powrót na parking, gdyż odbywał się on miejskim autobusem. Dzieci mogły zobaczyć stadion Łódzkiego Klubu Sportowego, którego bryła zrobiła na nich ogromne wrażenie oraz halę widowiskowo – sportową Atlas Arena. W drodze powrotnej na miejsce odpoczynku wybrano parking z restauracją Mac Donalds. Każdy uczestnik otrzymał smaczny upominek i mógł zakupić samodzielnie wybrany smakołyk.

Chociaż półkolonie się skończyły, każdy z uczestników był zadowolony. Powstały nowe przyjaźnie, dzieci  patrzyły na innych przychylnym okiem i upewniły się w przekonaniu, że choć każde z oglądanych przez nich zwierząt mieszka w innej strefie klimatycznej potrzebuje troski i opieki człowieka.

Sprawozdanie napisała p. Sylwia Mańczak