Wyjazd do Orientarium w Łodzi - 05.07.2022 r.

5 lipca 2022 r. 48- osobowa grupa uczniów klas młodszych wraz z opiekunami, w ramach projektu „Integracyjne wakacje - інтегративний відпочинок – 2022”  Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci im. Jana Pawła II w Czerminie, udali się do Orientarium w Łodzi.  Jest to najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Największy słoń indyjski w Europie, rekordowych rozmiarów krokodyl gawialowy,  orangutany sumatrzańskie oraz podwodny tunel, z którego podziwialiśmy przepływające nad głowami rekiny i płaszczki – to tylko część atrakcji. Byliśmy w słoniarni, na dwóch wybiegach widzieliśmy wyderki orientalne, jeżozwierze palawańskie, kur bankiwa oraz anoa nizinne oraz rodzinę makaków. W części oceanicznej znajduje się około 1300 ryb, w tym rekiny, rzadko spotykane riny gitarowe, rekiny brodate, żarłacze rafowe czarnopłetwe oraz płaszczki – orlenie plamiste i Himantury. Gatunki te oglądaliśmy z poziomu największego w Polsce podwodnego tunelu. W mniejszych zbiornikach pływały między innymi koniki morskie, rogatnice, rozdymki oraz apogony. Najgorętsza strefa Orientarium, to Wyspy Sundajskie. Spotkaliśmy tutaj rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego, orangutany sumatrzańskie, gibony, langury jawajskie, binturongi, kanczyle jawajskie oraz niedźwiedzie malajskie. W tej części także są azjatyckie ptaki.

Deszcz pokrzyżował nam plany i nie udało nam się obejrzeć zwierząt na zewnątrz. Jednak uczestnicy po dobrym obiedzie i po zakupach pamiątek, zmęczeni, ale radośni wrócili szczęśliwie do swoich domów.

Kierownikiem wycieczki był p. Paweł Kaczmarek, opiekunami byli: p. Wiesława Orszulak, p. Karolina Żurawska, p. Aleksandra Tama oraz p. Marta Larek.

Dziękujemy panu prezesowi Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci im. Jana Pawła II w Czerminie, Mariuszowi Mańczakowi za zorganizowanie wyjazdu w ramach wakacyjnego odpoczynku.