Gala Finałowa Konkursu "Papież Franciszek w oczach dzieci" - 26.03.2022 r.

96 prac wpłynęło na VIII Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Papież Franciszek w oczach dzieci". Gala finałowa odbyła się w sobotę w klasztorze Franciszkanów w Kaliszu.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 96 uczestników z Polski, Niemiec, Ukrainy, Kazachstanu i z USA.

W sobotę, 26.03.2022 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień. Najlepsze prace wskazało jury konkursu w składzie: dr Beata Michalak- Konieczna, dr Przemysław Gąsiorek i dr Anna Sobczyk - Gąsiorek, pracownicy Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego filii UAM w Poznaniu.

"Wybór najlepszych prac był trudną decyzją, wiele z nich zachwycało zastosowaniem technik plastycznych, kolorystyki i układów kompozycyjnych" - powiedziała Sobczyk - Gąsiorek.

Maciej Konieczny dodał, że dzieci najczęściej przedstawiały papieża Franciszka z gołąbkiem pokoju.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli Anastazja Osmyk z Łopuszki Wielkiej(I miejsce), Antonina Machowicz z Kalisza (II miejsce) i Marcel Lis z Grabu (III miejsce), uczeń Zespołu Szkół Publicznych w Czerminie.

Honorowy patronat nad konkursem objął m.in. abp SalvatorePennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. W liście skierowanym do uczestników konkursu napisał: To niezmiernie ważne i cenne, że mimo tak trudnego czasu pandemii i może choroby czy izolacji kogoś z was, a teraz ogromnego niepokoju, jaki niesie wojna na Ukrainie - w konkursie wzięło udział blisko 100 osób". Wasze dzieła sprawiają, że każdy, kto je podziwia, doświadcza radości i z nadzieją spogląda w przyszłość - która, ufamy, że będzie pełna barw radości, podobnie jak wasze prace".

Nuncjusz przypomniał słowa papieża Franciszka, który w liście do chłopca z Portugalii napisał: "Dla mnie zobaczyć dziecko, to zobaczyć przyszłość, ponieważ każde dziecko jest naszą nadzieją na przyszłość ludzkości".

Konkurs - jak powiedział PAP organizator i pomysłodawca Maciej Konieczny z fundacji Fundacja Pro Arte Christiana - był adresowany do dzieci w wieku od 3 do 10 lat z przedszkoli i szkół podstawowych. Trwał od 28 października ub. roku do 26 marca 2022 r.

Przez 8 lat w konkursie wzięło udział 1798 uczestników z Polski, Chin, Kazachstanu, Litwy, Niemiec, Ukrainy i z USA.

Z naszej szkoły zostało wysłanych 22 prac, wszyscy uczestnicy od organizatora konkursu otrzymali dyplomy, a w szkole okolicznościowe książki i smycze.

Gratulacje!!!

Na podstawie artykułu prasowego – p. Mariusz Mańczak.

INFORMACJA
Wczoraj Papież Franciszek oglądał prace plastyczne i fotografie z podsumowania konkursu.
Ponadto we włoskich mediach jest informacja
link poniżej

--